» Recenzje » Catan Card Game

Catan Card Game


wersja do druku

Osadnicy kontratakują...

Redakcja: Michał 'oddtail' Sporzyński

Catan Card Game
W roku 1995 niejaki Klaus Teuber właśnie doczekał się wydania swojego nowego dziełka, Die Siedler von Catan, czyli po naszemu - Osadnicy z Catanu. Prawdopodobnie nie spodziewał się, jak wielką i popularną grę stworzy. Od tamtego czasu Osadnicy z Catanu doczekali się trzech dużych dodatków, trzech suplementów do tych dodatków, czterech mniejszych rozszerzeń, dwóch zestawów historycznych scenariuszy i dziesięciu różnych wariacji samej gry. Tytuł ten stał się jedną z najbardziej znanych gier na świecie - aktualnie ma osiemnaście wersji językowych, w tym czeską, japońską, łotewską, brazylijską i oczywiście polską. Gra była wielokrotnie nagradzana.

Osadnicy z Catanu nie pozwalają jednak na rozgrywkę w dwie osoby. Dlatego tez Klaus Teuber stworzył Catan Card Game - karciankę przeznaczoną dla tych, którzy chcą zanurzyć się w świat Catanu, ale z powodu braku graczy poszukują gry idealnej dla dwóch. Istnieją dwie wersje tego tytułu - wydana przez Kosmos oraz Mayfair Games, gdzie to ostatnie jest wydaniem poprawionym przez samego autora gry.

Wydawnictwo Mayfair Games zadbało o odpowiednie opakowanie catanowej karcianki. Nieduże, acz wytrzymałe pudełko, mieści w sobie porządną wypraskę, dwa lakierowane, drewniane żetony, dwie duże drewniane kości, grubą instrukcję i oczywiście stos kwadratowych kart. Karty, stanowiące esencję rozgrywki, są wykonane wzorowo. Sztywny, gładki karton odporny na wiele przygód, jakie mogą się przydarzyć grom w czasie podróży, Ilustracje na kartach stwarzają pozytywne wrażenie, a same karty dzielimy na: karty wydarzeń, karty miast, karty osad, karty dróg, karty regionów i karty rozwoju (które dzielą się na karty akcji i karty przedstawiające budowle). Oprawa wizualna jest przyjemna dla oka.

Sama rozgrywka jest dość łatwa do opanowania. Karty dzielimy na stosy, odpowiednie dla ich rodzaju. Karty rozwoju dzielimy na pięć mniejszych talii, a każdy z graczy otrzymuje dziewięć kart podstawowych, które tworzą zalążek jego państwa. W skład tych "osobistych kart gracza" wchodzą dwie osady, droga i sześć kart regionów, dzięki którym będziemy uzyskiwać surowce. Na samym początku rozgrywki mamy więc dwa punkty zwycięstwa i sześć surowców: glinę, drewno, wełnę, zboże, kamień i złoto. Dobieramy też, z dowolnych stosów, trzy karty rozwoju - podczas rozgrywki nie możemy jednak mieć na ręku więcej niż trzech kart (niektóre budynki zwiększają ten limit). Z końcem swojej tury zawsze dobieramy karty, aż uzyskamy ich maksymalną ilość.

Zamiast jednak liczyć na ślepy los, możemy zapłacić dwa dowolne surowce i wybrać jedną kartę z dowolnego stosu. Na początku swojej tury gracz musi rzucić dwoma kostkami - kostką wydarzeń (rozpatrywaną jako pierwsza) i kostką surowców (regiony są oznaczone symbolami kostek z liczbą). Kostka wydarzeń generuje różne wydarzenia losowe - turniej, napad rabusiów, urodzaj, zyski z handlu czy też wymusza na graczach zastosowanie się do nowej karty wydarzenia. Kość surowców zaś działa jak swój planszówkowy pierwowzór. Rzucamy, sprawdzamy wynik i dodajemy odpowiednie surowce. W tym aspekcie ważne jest to, że niezależnie od wyniku, każdy gracz otrzymuje jakiś surowiec.

Przedstawione powyżej zasady to w zasadzie wszystko co jest potrzebne do toczenia rozgrywki - zagrywamy karty akcji, budujemy nowe drogi i osady, rozbudowujemy osady w miasta, stawiamy wszelakie budowle i dążymy do uzyskania dwunastu punktów zwycięstwa, które można otrzymać nie tylko poprzez stawianie osad i miast, ale również dzięki niektórym budowlom oraz posiadaniu dwóch dużych drewnianych klocków - rycerza i młynu. Klocek rycerza otrzymuje ten gracz, który posiada najsilniejszych wojowników. Klocek młynu zaś otrzymuje ten gracz, którego budynki generują najwięcej punktów komercji. I tym oto sposobem, budując, werbując i psując plany przeciwnika, dążymy do osiągnięcia wiktorii.

Catan Card Game jest tytułem przeznaczonym tylko dla dwóch osób i jako taki sprawdza się doskonale. Długi czas rozgrywki wcale nie męczy graczy, gdyż ci ciągle muszą śledzić przebieg działań przeciwnika, by odkryć plan jego działania i móc go udaremnić. Zasady nie są trudne, rozgrywka płynna, nie istnieje problem paraliżu decyzyjnego (nawet pośród graczy, którzy po raz pierwszy mają styczność z grą) a sama losowość - w porównaniu do pierwszej, planszówkowej odsłony gry ze świata Catanu - została znacznie zmniejszona. Dla fanów Osadników tytuł obowiązkowy, który wypełnia pustą przestrzeń dla dwóch graczy, jaką pozostawia planszówkowa wersja.

Grę z czystym sumieniem polecam również tym, którzy Osadników z Catanu po prostu nie trawią - o ile sama mechanika jest pomysłowa i zmusza graczy do interakcji, to nadmierna losowość potrafi solidnie zrujnować nawet najlepszy plan. W Catan Card Game ten irytujący aspekt rozgrywki został zminimalizowany. Jeżeli więc szukasz gry ekonomicznej odpowiedniej dla dwóch graczy, albo jesteś fanem świata Catanu, to tytuł ten z pewnością cię nie zawiedzie.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę


Ocena: 5 / 6
8.33
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Typ gry: karciana niekolekcjonerska
Data wydania oryginału: 1996
Wydawca polski: Kosmos / Mayfair Games
Liczba graczy: 2 osoby
Wiek graczy: od 10 lat
Czas rozgrywki: 120 minut
Cena: 75,00 zł.



Czytaj również

Star Trek: Catan
Volcanie w Catanie
- recenzja
Osadnicy z Catanu
Zostań najlepszym osadnikiem
- recenzja
Osadnicy z Catanu: Na podbój Europy
Handluj, sprzedawaj, bogać się!
- recenzja
Osadnicy z Catanu: Szybka Gra Karciana
Odcinanie kuponów – ciąg dalszy?
- recenzja
Osadnicy z Catanu
- recenzja

Komentarze


Neurocide
   
Ocena:
0
Mój autorytet planszowy, mój sempai, tez mi polecał CCC.
15-12-2006 10:23
lucek
   
Ocena:
0
Całkiem porządna gra, 5.5/6 jak dla mnie ;)
Pograliśmy sobie w nią ze Zwierzem na Imladrisie i obu nam przypadła do gustu. Faktycznie, siedzi się i tłucze dwie godziny, w pewnym momencie może zacząć brakować ławki ;) Ale rozgrywka jest bardzo przyjemna i jak na umiarkowanych wielbicieli karciano-planszówek, byliśmy nią prawie zachwyceni. (Zwierz mniej, bo przegrał ;P)

l.
30-12-2006 15:58
~jj

Użytkownik niezarejestrowany
    zbuczyn
Ocena:
0
gry
06-04-2007 15:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.