» Recenzje » Cuponk

Cuponk

Cuponk
Czasami trudno zdefiniować do jakiego gatunku należy gra. Takim właśnie tytułem jest Cuponk. To zabawka, gra zręcznościowa, czy gra imprezowa?
Jak małpka wygląda?
Cuponk znajduje się w opakowaniu z grubego kartonu, a raczej w pudełku do którego zabrakło 2/3 wieczka. Jeżeli chcielibyśmy sprezentować komuś tytuł – musielibyśmy go dodatkowo zapakować. W środku odnajdziemy brązowo-białą (naprawdę!) instrukcję w kilku językach – w tym po polsku. Kolorowy, czarny, elektronicznykubek z różnymi ilustracjami w zależności od nabytego zestawu. Do zestawu dołączono również 30 kart standardowych wymiarów. Na każdej znajduje się inne zadanie. Tonacja kart utrzymana jest w czarnobiałej stylistyce z elementami żółci i czerwieni w celu podkreślenia elementów gry. Dwie piłeczki pingpongowe dopełniają obrazu gry. Jest jeszcze tekturowy kołnierz – niestety wykonany w ten sposób, że nie można mu wróżyć długiego żywota. Uwaga: Do gry wymagany jest zestaw 3 baterii typu AAA (LR03).
Jak małpka się bawi?
Zasady zabawy są bardzo proste: wybieramy kartę, włączamy kubek i rzucamy. Proste, prawda? Wcale nie! Najpierw tasujemy talię kart, uruchamiamy grę i wybieramy stałą kolejność uczestników. W swojej turze:
  • Wybieramy kartę - jeśli karta wymaga to doczepiamy kołnierz. Cyfra w lewym górnym rogu określa - ile mamy prób na trafienie, rysunek - zadanie do wykonania (czysta karta daję nam możliwość wykonania własnej kombinacji).
  • Ustalamy odległość od kubka i rzucamy piłeczką.
  • Ustalamy rezultat – po udanym rzucie zatrzymujemy kartę i kolejka idzie dalej, przy porażce następny gracz wykonuje zadanie z naszej karty (jeśli karta do nas wróci – losujemy nową)
Wygrywa osoba, która pierwsza zbierze 3 karty trikowe. Zasady może i przystępne - wykonanie wymaganych ewolucji już trudniejsze. A zadania są najróżniejsze: od rzutu zza kanapy, przez kilkukrotne odbicie po schodach aż po spadnięcie z… nosa. Cuponk umożliwia wymyślanie własnych zadań – w Internecie można znaleźć mnóstwo filmików z nowymi trikami. Najprzyjemniejszy jest zawsze moment, gdy oddamy celny rzut - kubek nagradza nas różnymi odgłosami na naszą cześć, a dolna cześć się podświetla. Są jeszcze zasady opcjonalne – jak rozgrywka do wyczerpania talii kart czy łączenie kilku rzutów.
Kogo małpka zadowoli?
Dla dorosłych Cuponk będzie na pewno oryginalną ciekawostką, a nie pełnoprawną grą – szybko się im znudzi. Wyraźnie targetem gry są nastolatkowie, a największą zaletą tytułu jest możliwość współzawodnictwa i tworzenia własnych trików. Gra może się również podobać młodszym dzieciom – kubek po udanym rzucie się podświetla i wydaje zabawne odgłosy. Cuponk to z jednej strony zabawka dla najmłodszych odbiorców, z drugiej udana gra zręcznościowa dla nastolatków.
Plusy:
  • elektroniczny kubek, który podświetla się i wydaje odgłosy
  • możliwość współzawodnictwa z innymi osobami
  • dowolność w tworzeniu własnych trików
Minusy:
  • słabo wykonany kołnierz
  • można było stworzyć bardziej złożoną rozgrywkę
Dziękujemy wydawnictwu Hasbro za udostępnienie gry do recenzji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Cuponk
Typ gry: zręcznościowa
Projektant: Dan Sanfilippo
Data wydania oryginału: 2011
Wydawca polski: Hasbro
Liczba graczy: od 1 do 30 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas rozgrywki: ok. 15 minut
Cena: ok. 70 zł
Tagi: Cuponk | Hasbro



Czytaj również

Dungeons & Dragons: Złodziejski honor
Uśmiechnięte smoki
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.