» Recenzje » Modern Art

Modern Art


wersja do druku

I ty zostań miłośnikiem sztuki nowoczesnej!

Redakcja: Tomasz 'Sting' Chmielik

Modern Art
W Modern art każdy z graczy wciela się postać właściciela jednej z najbardziej renomowanych galerii sztuki na świecie. Posiada ona kolekcję malowideł obiecujących młodych artystów, którzy już niebawem mogą osiągnąć status wielkich malarzy. Twoim zadaniem jest zdobycie jak największej ilości pieniędzy więc będziesz sprzedawał obrazy na aukcjach temu, kto zapłaci za nie najwięcej. W tym samym czasie będziesz także kupował obrazy wystawiane przez konkurentów licząc na to, że obraz, który nabyłeś okaże się najbardziej popularnym dziełem tego sezonu aukcyjnego. Pod koniec sezonu sprzedasz zaś wszystkie zdobyte przez siebie obrazy za cenę odpowiadającą popularności ich twórców, na którą wpływa także ich działalność artystyczna z poprzednich sezonów. Grę wygrywa ten z graczy, który po czterech sezonach będzie miał najwięcej pieniędzy. Czy jesteś w stanie sprawnie manipulować pięcioma rodzajami aukcji tak, by twoje obrazy osiągnęły jak najwyższe ceny w czterech kolejnych sezonach pełnych wysokich licytacji?

W licytacyjnej grze Reinera Knizii występuje aż pięć rodzajów licytacji. Pierwszym z nich jest aukcja otwarta (open auction), podczas której wszyscy gracze (w dowolnej kolejności) mogą licytować dane dzieło sztuki po prostu mówiąc ile chcą za nie dać. Drugim rodzajem jest aukcja jednorazowa (once around auction), podczas której każdy gracz ma tylko jedną szansę na zaprezentowanie swojej oferty. Rozpoczynając od gracza siedzącego po Twojej lewej i idąc w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara każdy z nich musi podać kwotę, za którą gotowy jest kupić obraz lub spasować. Kolejny rodzaj licytacji jest znany z wielu innych gier nie tylko licytacyjnych - aukcja ukryta (hidden auction) polegająca na pokazaniu jakiejś kwoty w zaciśniętej pięści. Przedostatnia jest aukcja ustalonej ceny (fixed auction), podczas której sprzedający ustala cenę za dzieło sztuki, a następnie każdy z graczy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara może kupić obraz za wcześniej ustaloną kwotę. Ostatnim rodzajem aukcji jest aukcja łączona, nieznana chyba z żadnej innej gry. Podczas tej aukcji zagrywający może dograć do karty drugą, ale już niełączoną, tego samego artysty i sprzedać je na warunkach rodzaju aukcji określanych przez drugą kartę. Jeśli zagrywający drugiej takiej karty nie posiada może zrobić to przeciwnik.

Pod koniec sezonu aukcyjnego gracze sprzedają wszystkie swoje obrazy, ale pieniądze dostają tylko za najlepiej sprzedające się dzieła sztuki trzech autorów (wszystkich jest pięć) odpowiednio 30, 20 i 10 tysięcy. Gra należy do wymagających, o czym świadczy jej przynależność do trylogii gier aukcyjnych Knizii (oprócz Modern Art znajduje się w niej RA oraz Medici).

Do zalet gry należą: prosta forma rozgrywki oraz duża różnorodność rodzajów aukcji, o których wspominałem powyżej. Oczywiście także krótka i zwięzła instrukcja, po lekturze której nie nachodzą gracza wątpliwości, a nawet jeśli, to zostają one rozwiane już w ciągu pierwszej rozgrywki. Bardzo ważną zaletą Modern art jest, niezauważalny na pierwszy rzut oka, wysoki poziom skomplikowania rozgrywki - każdy sezon wymaga od graczy przeliczania na bieżąco zysków bądź strat, przez co taktyka gry nie może być nigdy z góry ustalona, bo istotny wpływ na jej wybór mają posiadane przez nas karty, a także oferty przeciwników nie zawsze będące nam na rękę. Ciekawym aspektem gry jest możliwość kupienia przez gracza oferowanego przez niego samego obrazu, choć w z reguły nie należy to do opłacalnych inwestycji.

Do wad gry zaliczyć można: niezbyt ciekawą oprawę graficzną (chociaż koneser sztuki nowoczesnej zapewne by się ze mną nie zgodził) oraz to, że czasem ile (i czy w ogóle) zarobimy może zależeć od kart, które dostaliśmy w sezonie (nie mówię tutaj o doświadczonych graczach, którzy byliby w stanie sprzedać piasek Beduinom na Saharze, ale o tych początkujących).

Jeżeli chodzi o poziom grywalności, to najlepiej gra się w pięć osób, ponieważ większe wykorzystanie kart wpływa na większą równowagę samej rozgrywki. Jeżeli chodzi zaś o grę w trzy osoby, to jest ona trochę zbyt łatwa - w większym stopniu można przewidzieć najbliższe poczynania rywali oraz, tym samym, mieć większy wpływ na samą rozgrywkę (po prostu częściej niż w przypadku pięciu graczy wystawiasz aukcje). Sprawia to, że gracze mają więcej pieniędzy.

Wykonanie gry jest naprawdę pierwszorzędne, choć mnie osobiście irytują obrazy, które nie do końca mi się podobają.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę


Ocena: 5 / 6

Galeria


7
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Modern Art
Seria wydawnicza: Modern Art
Typ gry: karciana, strategiczna
Projektant: Reiner Knizia
Ilustracje: Carole Carrion, Mike Doyle, Pete Fenlon, Paul Laane
Wydawca oryginału: Hans im Glück, Matagot, Mayfair Games
Data wydania oryginału: 9 marca 2009
Wydawca polski: REBEL.pl
Liczba graczy: od 3 do 5 osób
Wiek graczy: od 10 lat
Czas rozgrywki: od 45 do 60 min.
Cena: 89,90 zł



Czytaj również

MLEM: Agencja Kosmiczna
Koty dla których podbój ziemi to za mało
- recenzja
Bankrut
Handlujemy, wymieniamy, zarabiamy
- recenzja
FITS Travel
Dobrze się układa!
- recenzja
Wyprawa do El Dorado
Z punktu A do punktu B z Knizią!
- recenzja
Nogi za pas!
Chodu! ...ale z głową!
- recenzja
Lost Cities: Pojedynek
Gdzie się podziała mapa?
- recenzja

Komentarze


nataniel
   
Ocena:
0
Gdziez ach gdziez, podziala sie korekta stylistyczna? Gra swietna, recenzja niestety slaba.
14-07-2007 18:17
~Cnidius

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Uważam się za konesera sztuki nowoczesnej, także twierdzę, że oprawa graficzna jest absolutnie najgorszym elementem gry (wręcz żenującym). Uwielbiam za to żetony pieniążków - niezniszczalne - używam ich zastępczo do innych gier, które wykorzystują pieniądze (Markt von Alturien, Petersburg.)
28-08-2007 21:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.