» » Permutu

Permutu


wersja do druku

Nie tylko dla matematyków

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel
Ilustracje: Mateusz 'TheProdigy' Gołaszewski

Permutu
Zapewne wielu z czytających tę recenzję nie wie czym jest funkcja VMPC. Ja również się do nich zaliczam. Bardziej jednak interesuje mnie, to że podczas prac na jej rozwiązaniem powstała gra logiczna, którą mam okazję recenzować.

Gra Permutu została wydana w celu zebrania środków nad trwającymi badaniami, jej autorem jest Bartosz Żółtak, który samodzielnie pracuje nad ich rozwiązaniem. Nie spodziewajmy się więc gry wydanej na najwyższym poziomie. Permutu mieści się w papierowej kopercie, we wnętrzu której znajdziemy instrukcję, woreczki strunowe oraz 78 żetonów o 26 różnych symbolach w 3 kolorach każdy.

Przed rozpoczęciem rozgrywki układamy 26 kolumn, a każda z nich musi liczyć po 3 żetony. Wszystkie rzędy muszą posiadać symbole tego samego koloru (czerwony, czarny i zielony). Zabawa polega na zabieraniu żetonów ze stołu. Robić to możemy na 2 sposoby:

  • Możemy zabrać 1 żeton jeśli nikt nie ma jeszcze żetonu z tym symbolem lub leży on w kolumnie zawierającej 3 żetony.
  • Możemy zabrać całą kolumnę zawierającą 2 lub 3 żetony, jeśli posiadamy wszystkie symbole w niej leżące lub jeśli nie mamy jednego spośród nich.

W przypadku, kiedy nie możemy wykonać ruchu zmuszeni jesteśmy opuścić kolejkę.

Gra kończy się, kiedy z planszy znikną wszystkie żetony, wówczas następuje punktacja. Za każde 3 żetony z tym samym symbolem dostajemy 3 punkty, za dwa – 1 punkt. Kto na koniec zgromadzi ich najwięcej wygrywa. W przypadku remisu decyduje ilość zebranych "trójek". Jeśli nadal nie ma rozstrzygnięcia jest remis.

Tak prezentują się całe zasady Permutu. Jak widać ich ilość została ograniczona do minimum, a ponadto są łatwe do opanowania także przez młodszych graczy. Gra reklamowana jest jako niezwykle głęboka, która może wciągnąć na całe życie. Myślę, że to trochę stwierdzenie mocno na wyrost, ponieważ w grze mamy trzy strategie, które autor opisał w instrukcji. W ten sposób wszyscy od razu wiedzą jak grać zamiast samemu odkrywać możliwości gry, która oferuje kilka trybów rozgrywki. Możemy ustalić czas na ruch, pomieszać kolory w rzędach, zagrać w wariant solo lub zmniejszyć liczbę symboli; co jest przydatne w pierwszych rozgrywkach i nie rzuca nas od razu na głębokie wody.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Domyślnie gra jest przeznaczona dla dwóch uczestników, chociaż możemy bawić się także w większym gronie czterech lub nawet sześciu osób. W dwie osoby gra przybiera formę pojedynku i tu bawiłem się najlepiej, choć w większym gronie również gra się przyjemnie. Regrywalność jest naprawdę ogromna. Nie ma opcji ułożenia klocków w ten sam sposób, instrukcja podaje, że możliwych ustawień jest 10100. Problemem Permutu jest jednak wykonanie. Przywykliśmy do tego, że gry wydaje się w pudełku, tutaj natomiast dostajemy kopertę. Żetony są naprawdę maleńkie, łatwo o ich przypadkowe przesunięcie. Symbole na nich zawarte nie są ani ładne, ani łatwe do odróżnienia. Niestety w sposób istotny rzutuje to na końcowy odbiór tytułu.

Permutu nie jest złą grą, ale należy traktować ją jako ciekawostkę niż grę do wyciągnięcia w gronie znajomych. Jako szybka (15-20 min.) logiczna gra sprawdzi się dobrze głównie dla dwóch osób. Patrząc realnie, obecnej formie gra raczej nie ma szans podbić rynku. Miałaby okazję stać się popularniejszą gdyby została wydana przez jakiegoś większego wydawcę, ale chyba nie to jest celem autora.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Plusy:

  • proste i krótkie zasady
  • szybka
  • kilka trybów rozgrywki
  • duża regrywalność

Minusy:

  • wykonanie raczej odpycha niż przyciąga
  • ujawnione wszystkie dostępne strategie
  • ciut za wysoka cena jak za arkusz żetonów

 

Dziękujemy autorowi za przekazanie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Permutu
Typ gry: strategiczna
Projektant: Bartosz Żółtak
Data wydania polskiego: 2014
Liczba graczy: od 1 do 6
Wiek graczy: od 5 lat
Czas rozgrywki: 5-45 min.
Cena: 39 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.